Czy lornetkami możemy prowadzić obserwacje astronomiczne?

binoculars-995779_640

Wiele Wielu ludzi myśli, że jedynym instrumentem właściwym do obserwowania gwiazd jest teleskop. A przecież lornetka też się nadaje, i to nie tylko dla początkujących miłośników podziwiania gwiazd. W których sytuacjach się ona sprawdzi oraz z jakiego powodu nie warto z niej rezygnować?

Dla początkujących

Osoby nie mające do tej pory doświadczenia w obserwowaniu nocnego nieba oraz rozpoznawaniu poszczególnych gwiazdozbiorów potencjalnie spotkają się z komplikacjami w obsłudze teleskopu z znacznym powiększeniem oraz ciasnym polem widzenia. Lornetki zdecydowanie lepiej sprawdzą się w czasie nauki rozpoznawania skupisk gwiazd – zarówno tych odległych, jak także lepiej widzialnych. Co więcej jest to osprzęt idealny do podglądania Księżyca – nawet jeśli posiadamy lornetkę o mniejszym powiększeniu, bez problemu zobaczymy dziury oraz wyżyny pokrywające jego powierzchnię. Za jej pomocą możemy również oglądać jaśniejsze planety, jak Wenus, Mars, Saturn czy Jowisz.

 

I dla zaawansowanych

 

Wraz ze nabywaniem doświadczenia oraz lepszej znajomości mapy nieba nocnego możemy postarać się o przyrząd gwarantujący znaczne powiększenie. Lecz nawet dysponując teleskopem nie powinniśmy ostatecznie rezygnować z wykorzystywania lornetki. Sprawdzi się ona w sytuacji, kiedy będziemy potrzebowali szybko znaleźć wiele obiektów, czy też zlokalizować jeden słabszy, którego umieszczenie względem jaśniejszych gwiazd dobrze znamy.

Jak widać, lornetka przyda się nie tylko w czasie początkowych obserwacji astronomicznych, lecz będzie też owocna w czasie kolejnych sesji. Wobec tego warto poszukać sprzętu odpowiedniej jakości, który posłuży nam przez sporo lat oraz będzie komfortowy w użytkowaniu. Pamiętajmy, że lornetki do podziwiania nocnego nieba powinny dysponować znaczącą średnice obiektywu.