Jak dbać o teleskop

11

Teleskopy przeznaczone do obserwacji astronomicznych to nagminnie pokaźny koszt, dlatego należałoby wiedzieć w jaki sposób zadbać o sprzęt, żeby posłużył nam przez dużo lat. Odpowiednie czyszczenie i przechowywanie tego rodzaju sprzętów to fundament.

Czyszczenie? Jedynie delikatne!

Ścieranie zanieczyszczeń z przyrządów optycznych – a wobec tego teleskopy, lornetek, mikroskopów czy aparatów fotograficznych – za pomocą przeciętnej ściereczki to ogromny błąd. Celowo przeznaczone do tego celu akcesoria są delikatne, a równocześnie efektywne w działaniu. To właśnie dzięki nim usuniemy zanieczyszczenia, jak kurz, lub odciski palców, a równocześnie będziemy mieć pewność, że nie dokonamy uszkodzeń wrażliwych powłok. Jeśli w takim razie chcemy, żeby teleskop posłużył nam przez wiele lat, wybierzmy miękkie ściereczki bądź też pędzelki przeznaczone do przyrządów optycznych.

Przechowywanie i przenoszenie

Zdarza się, iż teleskop stoi nie używany przez dużo tygodni zbierając kurz. Jeśli wobec tego planujemy z niego nie korzystać przez dłuższy czas, zdecydowanie przyzwoiciej będzie ukryć go do specjalnego pokrowca, który uchroni sprzęt przed przypuszczalnymi zanieczyszczeniami. W przypadku osób planujących obserwować obiekty na nocnym niebie poza miastem, nieodzowne jest kupno szczególnej torby na teleskop. Najprzyzwoiciej, jeżeli będzie ona wodoszczelna, bo to skutecznie ochroni zawartość przed kurzem i wilgocią; a przy tym skonstruowana z materiału zapewniającego protekcję przed wstrząsami czy defektami mechanicznymi. Prócz tego należy zwrócić szczególną uwagę na to czy uchwyty są mocne oraz lub torba posiada paski do przewieszenia przez ramię, co zapewni wygodne przenoszenie teleskopu. Odpowiednim rozwiązaniem są także kieszenie na wszystkie akcesoria oraz dodatkowe szczegóły pożyteczne w czasie podziwiania nocnego nieba z dala od miast.