Luneta do obserwacji nieba

telescope-122960_640

Znalezienie porządniej lunety do obserwacji astronomicznych nie jest łatwe, zwłaszcza dla osób dopiero zaczynających przygodę z tym hobby. W czasie poszukiwania warto wziąć pod uwagę wyznaczone kryteria, które sporo ułatwią podjęcie definitywnej decyzji.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Zdecydowanie najważniejszym parametrem, jaki powinno się wziąć pod uwagę podczas poszukiwania osprzętu do obserwacji astronomicznych jest powiększenie lunety – im wyższy ten parametr, tym dalej położone obiekty będziemy w stanie zauważyć. Kluczowa jest też średnica obiektywu, a także pole widzenia. Ludzie, którym zależy w dużej mierze na wygodzie korzystania powinny rozejrzeć się za rodzajem kątowym, gdzie okular zorientowany jest pod kątem 45°. Naturalnie ważnym kryterium będzie również cena takiego osprzętu – do amatorskich obserwacji astronomicznych satysfakcjonujące będą lunety za mniej niż 1000zł.

Gotowy asortyment, lub samodzielne kompletowanie?

Na zestaw składa się korpus lunety, głowica, okulary oraz statyw. Oczywiście można samemu poszukać indywidualnych podzespołów, lecz takie zadanie bywa zbyt kłopotliwe dla młodych obserwatorów nieba. By mieć pełne przekonanie, że wszystkie elementy sprzętu będą do siebie pasowały, zdecydowanie bezpieczniej jest postawić na gotowe komplety oferowane przez fabrykantów lunet.

Dlaczego powinno się kupić lunetę?

Chociaż mogłoby się wydawać, że lornetka i luneta cechują się podobnymi parametrami, w rzeczywistości ta druga oferuje większe powiększenie i jasność obrazu. Co prawda zapłacimy za nią więcej, ale w tym przypadku wyższy koszt przekłada się na jakość. Warto tutaj dodać, iż luneta sprawdzi się nie tylko do obserwacji astronomicznych, ale będzie także przydatna podczas wycieczek przyrodniczych. Jeżeli jednak planujemy użytkować ją do podziwiania przyrody, należałoby postarać się o dodatkową wodoszczelną obudowę. W ten sposób będziemy mieć pewność, iż sprzęt pozostanie bezpieczny bez względu na warunki atmosferyczne.