Odpowiednia lornetka – jak ją znaleźć?

binoculars-354623_640

Wytrzymały osprzęt solidnej jakości posłuży nam przez sporo lat, dlatego przed nabyciem lornetki powinno się poświęcić nieco czasu na odszukanie odpowiedniego modelu. W trakcie poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, wymiar obiektywu oraz odstęp źrenicy wyjściowej.

Najistotniejsze parametry

Można powiedzieć, że lornetka to nic innego, jak połączone ze sobą dwie lunety, jednak o jakości obrazu decyduje mnóstwo parametrów. Jednym z najważniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas cele będziemy w stanie zauważyć. Powinno się jednak mieć świadomość, iż za duże powiększenie przekłada się na zminimalizowanie pola widzenia i jasności obrazu. W najwyższym stopniu optymalny wybór do obserwacji z ręki to lornetka oferujące powiększenie od 12 do 15 razy. Rozmiar obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica frontalnej soczewki – im jest większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może podczas obserwacji w złym oświetleniu.

Dzienna lub nocna?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji powinno się zastanowić się jeszcze do jakich zastosowań planujemy wykorzystać nasz sprzęt. Raczej innymi parametrami charakteryzują się lornetki do obserwacji dziennych, i innymi te przeznaczone do użytku wieczorem i nocą. Jeśli dookoła jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o sporym obiektywie, więc mniejsze rodzaje w zupełności wystarczą do podziwiania przyrody. Amatorzy obserwacji astronomicznych powinni postawić na potężne lornetki, które gromadzić będą więcej światła. Najwygodniej taki rodzaj zamontować na specjalnym statywie, co sporo uprości wykorzystywanie.

Cena jest istotna

Dobry osprzęt może być drogi, jednakże jego duża cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest zaczekać trochę z zakupem oraz nagromadzić więcej pieniędzy na mocną lornetkę uznanego producenta, która posłuży nam do końca życia, aniżeli kupować kolejne sztuki niskiej jakości.