Pierwszy teleskop

19

Zdecydowana większość miłośników obserwacji astronomicznych zaczyna własną przygodę od solidnej lornetki. Wraz z upływem czasu początkowy sprzęt przestaje starczać, a w owym czasie należałoby zastanowić się nad teleskopem. Wybór bywa zawiły, a mało doświadczeni kontrahenci notorycznie dają się skusić sprzedawcom na urządzenie, które się w ich przypadku nie sprawdzi.

Korzystna jakość w niskiej cenie?

Zakup pierwszego teleskopu z pewnością nie przystaje do najłatwiejszych zadań. Olśniewające urządzenie nie istnieje – niektóre modele przyzwoiciej sprawdzą się podczas obserwacji prowadzonych w mieście, zaś inne – do admirowania nieba nocnego w obszernej odległości od tego typu skupisk. Podczas poszukiwań w szeregu przypadków także kierujemy się ceną. Co prawda zarządzając małym budżetem poniekąd nie dostaniemy Teleskopy dla początkujących na długie lata, jakkolwiek z pewnością znajdziemy coś właściwego dla nastolatka, lub do rozwijania własnych zainteresowań.

Użytkownik

Teleskopy dla początkujących obserwatorów muszą przede wszystkim cechować się gigantyczną stabilnością, a równocześnie zapewniać właściwą jakość obrazu. Karkołomna konstrukcja nie będzie dobrym pomysłem, albowiem może okazać się nadmiernie ciężka w obsłudze. Nie zapominajmy też, że jeżeli sprzęt przeznaczony ma być dla dziecka lub nastolatka, lepiej zdecydować się na rozwiązanie atrakcyjne cenowo, jednak stabilne, bowiem taki początkujący obserwator ma prawo coś bez przyczyny popsuć, albo przewrócić całe urządzenie.

Wygoda użytkowania

Obszerny teleskop będzie z pewnością ciężki, właśnie dlatego raczej nie zabierzemy go na wycieczkę za miasto, a jeżeli już – dwa razy zastanowimy się, zanim go wyjmiemy z samochodu oraz zamontujemy. Mniejszy model będzie bardziej poręczny oraz łatwiejszy w przenoszeniu. Musi być jednakże stabilny, by nie poruszał się na słabym wietrze, co znacznie utrudnia obserwację.